Album: Youth and Young Manhood

    

Wydana 7 lipiec 2003 (UK)
19 sierpień 2003 (USA)
Nagrana Sound City Studios
California, Van Nuys, Memphis, Nashville
2003
Długość 46:01
Wytwórnia RCA/HandMeDown
Producent Ethan Johns
No. Tytuł Długość
1. „Red Morning Light” 2:59
2. „Happy Alone” 3:59
3. Wasted Time 2:45
4. „Joe’s Head” 3:21
5. „Trani” 5:02
6. California Waiting 3:29
7. „Spiral Staircase” 2:54
8. Molly’s Chambers 2:15
9. „Genius” 2:48
10. „Dusty” 4:20
11. „Holy Roller Novocaine” 4:00/12:08
Ukryta piosenka
No. Tytuł Ukryta w… Długość
12. “Talihina Sky ” “Holy Roller Novocaine” 3:47
Track bonusowy:
No. Tytuł Długość
13. “Wicker Chair” (wersja japońska) 3:47

Youth & Young Manhood to debiutancki album Kings of Leon, wydany w lipcu (siódmego) 2003 w Wielkiej Brytanii. W rodzimym kraju muzyków krążek ukazał się w sierpniu (dziewiętnastego) tego samego roku. Album został nagrywany w większości w Sound City Studios w Californii (gdzie powstały także m.in. Nevermind Nirvany czy Rumours Fleetwood Mac’s), a także w Van Nuys, Memphis i Nashville. Za produkcję debiutanckiego albumu zabrał się Ethan Johns, odpowiedzialny także za kolejne dwa, czyli Aha Shake Heartbreak i Because of the Times.

Są dwie wersje co do zaczerpnięcia tytułu płyty – pierwsza mówi, że został zaczerpnięty od rysunku drzewa genealogicznego Mojżesza, znajdującego się w środku jednej Biblii Kościoła Zielonoświątkowców. Zespół powiedział podobno, że w zasadzie każda pojedyncza linijka tego drzewa mogłaby nadawać się na tytuł. Najbardziej pasowało jednak Youth & Young Manhood i szybko zostało przyjęte przez każdego z Followillów.

Druga natomiast (mniej prawdopodobna) mówi, że tytuł pochodzi z książki Ernesta Hemingway’a „A Moveable Feast”, która zawiera właśnie takie sformułowanie:

„I was writing about up in Michigan and since it was a wild, cold, blowing day it was that sort of day in the story. I had already seen the end of fall come through boyhood, youth and young manhood, and in one place you could write about it better than in another.”

Jeśli jednak przyjmiemy, że sam zespół wypowiadał się na ten temat i wskazał na pierwszą wersję – nie ma wątpliwości. Natomiast samo stwierdzenie Youth & Young Manhood tłumaczymy jako okres życia człowieka – „młodość i wczesny wiek męski”.

Wszystkie piosenki zostały skomponowane przez Caleba i Nathana Followillów oraz Angelo Petraglie. Na liście utworów znajduje się 11 pozycji, jednak tak naprawdę na płycie jest 12 piosenek – na „Holy Roller Novocaine” ukryty jest „Talihina Sky”, który zaczyna się dopiero po 8:21 utworu (całe „Holy Roller Novocaine”, wraz z ukrytym utworem trwa 12:08, sama piosenka równe 4 minuty, natomiast „Talihina Sky” – 3:47). Bonusowym trackiem jest „Wicker Chair”, który można było znaleźć na japońskich wersjach płyty. „Spiral Staircase” został wykorzystany w grze Motorstorm wydanej na PS3, singiel „Red Morning Light” mogliśmy usłyszeć w reklamie Forda Foucsa oraz w grze FIFA 2004 wydanej przez EA Sports. Utwór „Holy Roller Novocaine” znalazł się na soundtracku do filmu Talladega Nights: The Ballad of Ricky Bobby.

Opinie były w większości bardzo pozytywne. Brytyjski magazyn NME nazwał album najlepszym debiutem na przestrzeni ostatnich 10 lat, nowojorski Village Voice „najlepszym debiutem 2003”, a krytycy z „Rolling Stone” umieścili płytę na 10 miejscu wśród najlepszych albumów z 2003 roku. Youth & Young Manhood dotarł do trzeciego miejsca na brytyjskich listach, takiego sukcesu nie udało się osiągnąć w USA, gdzie plasował się poza czołowymi setkami rankingów. Ogółem sprzedano ponad 940,000 płyt na całym świecie, a album znalazł się na 80 miejscu wśród Top 100 Albumów Dekady wg. magazynu „Rolling Stone”. Płyta pokryła się trzykrotną platyną w Australii oraz złotem w Anglii.

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s