Singiel: Use Somebody

Album “Only by the Night”
Wydany 8 grudzień 2008
Format CD, 7”
Długość 3:50
B-Sides CD, 7”: „Knocked Up” (Remix)
CD, 7” winyl
No. Tytuł
1. “Use Somebody”
2. “Knocked Up” (Lykke Li vs. Rodeo Remix)

„Use Somebody” to drugi singiel z czwartego studyjnego albumu grupy, „Only by the Night”. Na krążku jest to czwarty w kolejności utwór. Został wydany 8 grudnia 2008 w dwóch formatach, w obu przypadkach wraz z remixem „Knocked Up”.

Singiel, podobnie jak wydany wcześniej „Sex on Fire” okazał się kolejnym wielkim hitem i zajmował wysokie miejsca na listach w całej Skandynawii, Irlandii, Niemczech, Belgii, Wielkiej Brytanii czy Australii. Na Antypodach piosenka nieprzerwanie przez sześć tygodni utrzymywała się na topowym miejscu Official Airplay Chart. Na Wyspach Brytyjskich doszła do drugiego miejsca na liście Top75 i spędziła tam nieprzerwanie 40 tygodni, spadając dopiero, gdy masowo zaczęto wykupywać albumy i single zmarłego Michaela Jacksona. Po tygodniowej absencji wróciła na kolejne 20 tygodni. Ogółem na brytyjskich notowaniach spędziła 65 tygodni w Top75 i 86 tygodni w Top100.

Piosenka odniosła także duży sukces w USA, gdzie – można powiedzieć – była przełomowa. Zajęła 4. miejsce na liście Hot 100 magazynu Billboard – nigdy wcześniej żaden numer zespołu nie dostał się do Top5. Na liście spędziła 57 tygodni. Zajęła także świetnie miejsca w innych notowaniach Billboardu – Hot Modern Rock TracksAdult Top 40, Pop Songs to miejsca numer jeden, a na liście najlepszych Rock Songs miejsce numer dwa. Ogółem piosenkę kupiło w Internecie prawie 3,5 miliona Amerykanów, co również pokazuje, jak niesamowity komercyjny sukces odniósł utwór „Use Somebody”. Utwór przyniósł muzykom także aż trzy statuetki Grammy – Record of the Year, Best Rock Performance by a Duo or Group with Vocal, Best Rock Song oraz jedną nominację, dla Piosenki Roku.

W iTunes dostępny jest nawet minialbum, na którym prócz „Use Somebody” oraz remixu „Knocked Up” znalazły się także „Frontier City”, czyli bonus do całego albumu (który początkowo miał być szóstym z kolei trackiem, jednak zrezygnowano z tego pomysłu) oraz remix CSS piosenki „The Bucket”. „Use Somebody” scoverowało wiele, naprawdę wiele osób na wszelakie możliwe sposoby (od beatboxu po muzykę klasyczną)  zaczynając od piosenkarki pop Pixie Lott (jako b-side na jej pierwszym singlu), rockowego zespołu Paramore, brytyjskiego zespołu elektronicznego Ultrabeat,  a kończąc na producencie muzyki trance Arminie van Buurenie.

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s