Singiel: Sex on Fire

Album „Only by the Night”
Wydany 5 wrzesień 2008 (Europa)
9 wrzesień 2008 (USA)
15 wrzesień 2008 (UK)
Format CD, 7”
Długość 3:24 (Album)
3:33 (Radio)
B-Sides CD: „Knocked Up” (Live)
7”: „Beneath the Surface”
CD
No. Tytuł
1. “Sex on Fire”
2. „Knocked Up” (Live at Oxegen ’08)
7” winyl
No. Tytuł
1. “Sex on Fire”
2. „Beneath the Surface”

„Sex on Fire” to pierwszy singiel z czwartej płyty zespołu „Only by the Night”. To także singiel, który odniósł największy sukces i do dziś jest jedną z najbardziej znanych piosenek grupy. Najwcześniej, 5 września 2008 został wydany w Europie, natomiast 9 i 15 września ukazał się w, odpowiednio, Anglii i USA. Ponad rok po wydaniu singiel był drugim najczęściej kupowanym w sieci singlem w historii UK.

„Sex on Fire” był pierwszym singlem, który przyniósł pierwsze miejsca listach najlepszych singli. Pierwszą lokatę osiągnął w Wielkiej Brytanii, Irlandii, Australii i Finlandii Na UK Singles Chart spędził nieprzerwanie 42 tygodnie. Spadł dopiero, gdy na liście zaczęły pojawiać się masowo kupowane single zmarłego wtedy Michael Jacksona. Po dwutygodniowej absencji wrócił do notowania i spędził tam kolejne 37 tygodni. Całokształt jest imponujący – 87 tygodni w oficjalnym Top75 (trzeci wynik w całej historii, pierwszy wynik dla singla, który zajął pierwsze miejsce) i 115 tygodni w Top100. 48 tygodni spędził w pierwszej czterdziestce najlepszych singli.

Piosenka przyniosła w końcu zespołowi popularność w rodzimej Ameryce – zajęła 1. miejsce na liście Hot Modern Rock Tracks, a także 56. na Hot 100 Billboardu. Utwór zwyciężył w głosowaniu do listy Triple J Hottest 100. Do końca 2010 roku sprzedano ponad 2 miliony kopii (drugi najlepiej sprzedający się singiel  w historii zespołu). Na dodatek „Sex on Fire” przyniósł zespołowi pierwsze nominacje do nagród Grammy –  Best Rock Song oraz Best Rock Vocal Performance by a Duo or Group. Grupa otrzymała statuetkę w drugiej kategorii. Nominację dostał wtedy także album „Only by the Night”.

Do piosenki nakręcono teledysk, który do marca 2012 roku miał ponad 48 milionów wyświetleń. Piosenka, wraz z kolejnym hitem – „Use Somebody”, została zagrana podczas Victoria’s Secret Fashion Show w 2009 roku. Utwór został wykorzystany w zwiastunie do filmu „Stay Cool”. „Sex on Fire” scoverowało wielu artystów na czele z m.in. Beyonce, a meksykańskie duo Los Master Plus nagrało nawet hiszpańską wersję – „Sexo En Fuego”

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s